Przeczytasz w 2 MIN

Czy deweloper może uczyć etyki? Wywiad z Michałem Ciomkiem w cyklu „Przyszłości do życia”

Jaką rolę w edukacji młodych ludzi może odegrać biznes? Czy przedsiębiorcy powinni angażować się w doradztwo zawodowe? A może ich odpowiedzialność sięga jeszcze dalej? 

W najnowszej rozmowie z cyklu „Przyszłości do życia” prowadzonej przez Natalię Mazur, redaktorkę Gazety Wyborczej, przyglądamy się roli, jaką biznes – w tym deweloperzy i architekci – może odegrać w kształtowaniu przyszłych pokoleń. Michał Ciomek przekonuje, że przedsiębiorcy nie tylko mogą, ale wręcz powinni dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi – „Chciałbym porozmawiać z młodymi o wartościach. Deweloper mógłby uczyć etyki” – mówi. 

W rozmowie poruszamy również temat odpowiedzialności deweloperów za przestrzeń miejską. Czy system planowania inwestycji w Polsce sprzyja współpracy między deweloperami, miastem i mieszkańcami? Ciomek przyznaje, że dialog między inwestorem a społecznością często jest pomijany – w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie elastyczność w zarządzaniu przestrzenią pozwala na lepsze dostosowanie inwestycji do lokalnych potrzeb. 

Ważnym zagadnieniem jest temat scenariuszy przyszłości. Jak będą wyglądały miasta za 20, 30 lat? Czy urbanistyka powinna kierować się konkretną wizją, czy może powinna pozostawiać przestrzeń na różne warianty rozwoju? „Nie ma jednej przyszłości” – podkreśla Ciomek. „Każda decyzja urbanistyczna wpływa na życie ludzi w długiej perspektywie. Każda nowa inwestycja zmienia miasto i jego dynamikę. Musimy myśleć o tym odpowiedzialnie”. 

Podczas rozmowy pojawia się także nowatorska koncepcja „kuratora przestrzeni” – osoby, która dba o to, by nowe osiedla i budynki nie były tylko pustymi strukturami, ale miejscami sprzyjającymi budowaniu więzi społecznych. 

Co możemy zrobić już dziś? Niezależnie od tego, jaki scenariusz przyszłości się ziści, kluczowe jest jedno: edukacja młodych ludzi w zakresie odpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją. Jak podkreśla nasz rozmówca, „młodzi nie potrzebują gotowych recept, ale narzędzi poznawczych. Muszą nauczyć się analizować rzeczywistość, dostrzegać zależności i krytycznie oceniać otoczenie”. 

Czy biznes powinien wziąć na siebie większą odpowiedzialność za edukację i przyszłość miast? O tym wszystkim przeczytacie w najnowszym wywiadzie w cyklu „Przyszłości do życia”.

CELEBRACJA 30-LECIA INVEST KOMFORT
Wyszukiwarka
Standard wykończenia move in
Wykończenie wnętrz

Zrealizowane inwestycje
O nas
Kariera
Kontakt