Przeczytasz w 3 MIN

Czas na nową architekturę – cykl debat Instytutu Reportażu

Na pytania dotyczące architektury na zakręcie, nowych wyzwań i rozwiązań w cyklu debat „Czas na nową architekturę”, organizowanym przez Instytut Reportażu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Invest Komfort, odpowiadać będą czołowi polscy architekci, badacze, fotografowie i eksperci zajmujący się przestrzenią miejską. Moderatorem dyskusji będzie Artur Celiński, redaktor naczelny magazynu „Architektura Murator”.

Architektura znajduje się w przełomowym momencie. Rosnące wymagania ekologiczne, narastająca presja ograniczenia ruchu budowlanego oraz ewoluujące potrzeby inwestorów i użytkowników sprawiają, że przyszłość tej dziedziny staje się nieprzewidywalna, ale i niezwykle fascynująca. Jednocześnie współczesna polska architektura prezentuje coraz wyższy poziom – lepszy niż dekadę czy dwie temu. Jednak, aby sprostać wyzwaniom przyszłości, architektura musi się zmienić – zarówno w sposobie projektowania, jak i realizacji. 

Kto powinien się tym zająć? Jaką rolę w kształtowaniu przyszłości odgrywa państwo, a jaką prywatni inwestorzy? I gdzie w tym wszystkim są architekci? 

Przez pięć miesięcy, w Faktycznym Domu Kultury, uczestnicy debat będą analizować kluczowe problemy współczesnej architektury – od roli wizualności w debacie publicznej, przez wpływ etyki zawodowej na jakość projektów, po wyzwania związane z urbanistyką i zielenią w miastach. 

Każda debata będzie transmitowana online, a rozmowy będzie można odsłuchać w podcaście „Architektury Murator”.

Program debat 

26 lutego Co widać, a czego zobaczyć się nie da 
Dyskusja o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazała, jak powierzchowna bywa debata architektoniczna. Większość argumentów koncentrowała się na estetyce budynku, pomijając jego faktyczną funkcję i znaczenie. Wizualność często stawiana jest ponad użyteczność, a oceny bazują na zdjęciach i renderach, a nie rzeczywistych obiektach. Co w architekturze widzimy, a czego nie dostrzegamy? Jak wpływa to na sposób projektowania i użytkowania budynków? Goście: Marta Ejsmont (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Marcin Czechowicz (MCM Production), Filip Springer (Ir2.info). 

26 marca – Przed projektem 
Kluczowe decyzje o budynkach zapadają często jeszcze przed rozpoczęciem projektowania. Jakie narzędzia pozwalają przygotować inwestycję, aby finalny projekt spełniał oczekiwania użytkowników? Dyskusja na przykładzie konkursu na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Goście: Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu), Monika Arczyńska (A2P2). 

16 kwietnia – Nie chcę, ale… 
Kodeks etyki zawodowej architekta zakłada wysokie standardy, ale rzeczywistość zawodowa często każe je weryfikować. Wymagania wobec architektów rosną, szczególnie w kontekście śladu ekologicznego budynków. Jak pogodzić wysokie standardy projektowania z realiami rynku? Gdzie leży sprawczość architektów i jak wpływają na nią inwestorzy? Goście: Paweł Grodzicki (WXCA), Robert Konieczny (KWK Promes). 

21 maja – Drzewo w architekturze 
Czy budowa musi oznaczać usuwanie zieleni? Jak planować inwestycje, aby chronić drzewa i wprowadzać je do przestrzeni miejskiej? Goście: Szymon Januszewski (Insomia), Magdalena Wnęk (Toposcape), Wojciech Kotecki (BBGK). 

18 czerwca – Kto zajmuje się przyszłością architektury? 
Architektura stoi przed największą zmianą od stu lat. Jakie siły mogą dokonać jej korekty? Czy rynkowe mechanizmy pomagają, czy przeszkadzają w zmianach? Jaka jest rola instytucji państwowych i ekspertów w wyznaczaniu nowych kierunków? Goście: Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Michał Ciomek (Invest Komfort). 

Organizator: Instytut Reportażu 
Mecenas cyklu: Invest Komfort 
Patronat: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki 
Partner medialny: „Architektura Murator”

Wyszukiwarka
Standard wykończenia move in
Wykończenie wnętrz

Zrealizowane inwestycje
O nas
Kariera
Kontakt