Gra kolorów przez cały rok
Integralną częścią inwestycji jest w pełni zrewitalizowany park, który codziennie można podziwiać z okien swojego apartamentu. Układ ścieżek zaprojektowany jest tak, że z każdego miejsca widać panoramę z archikatedrą oliwską. Powierzchnia parku wynosi aż 5000 m2, a w jego skład wchodzą mi.in. pocysterskie stawy i Potok Oliwski. Rośnie tu około 50 gatunków roślin, a liczba nasadzeń wynosi 12 000 sztuk. Na mieszkańców Opackiej czeka również ukryte wśród zieleni klimatyczne patio. Cisza i wszechobecny spokój zachęcają do relaksu na świeżym powietrzu.
Ogrodnicza wiedza Cystersów
Cystersi, obecni na terenie Oliwy od XII wieku, od zawsze uprawiali ziemię. Na przestrzeni wieków podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki i zgodnie ze średniowiecznymi założeniami ich ogrody odzwierciedlały perfekcyjną harmonię i naturalny cykl zmian przyrody. Wraz z rozpoczęciem prac nad inwestycją przy Opackiej, dla inwestora – firmy Invest Komfort, naturalną ideą stało się więc stworzenie w tym mocno zaniedbanym miejscu, zielonego kompleksu, który inspirowany byłby wiedzą historyczną. Do takiej decyzji zobowiązywał nie tylko plan zagospodarowania terenu, zakładający odtworzenie tutaj miejsca w klimacie starych ogrodów, ale również tkanka całej dzielnicy, której centralnym punktem pozostaje jeden z najpiękniejszych parków w Polsce – Park Oliwski. Celem projektu, zrealizowanego przez architektkę krajobrazu Małgorzatę Sobótkę i jej pracownię Studio Krajobraz, było opracowanie założenia parkowego dostępnego dla wszystkich, nawiązującego do historii i wykorzystującego nowoczesne trendy sztuki ogrodniczej. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzą niezwykły klimat miejsca.
- Przeglądając cysterskie dzieła sztuki, koncepcje zarówno Hortus Conlusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku. Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą będą też rośliny cebulowe w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogacą także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy – komentuje Małgorzata Sobótka.
Park przy Opackiej to nowe miejsce w starej Oliwie, które warto odwiedzić i na stałe wpisać na mapę codziennych spacerów i rodzinnego wypoczynku.