Małokacka. Opowieść o domu
Zmysłowy kod przestrzeni
Tekst: Magda Świć
Zmysłowe postrzeganie przestrzeni jest bliskie twórcom inwestycji Małokacka zlokalizowanej na skraju lasu. To dlatego m.in. widok z okien 11-piętrowego budynku pozwala delektować się otaczającą przyrodą (aż 75% powierzchni dzielnicy zajmują lasy), która o każdej porze roku zachwyca. Ci, którzy czują niedosyt zieleni, mogą nasycić zmysły zjawiskowym widokiem z tarasu dachowego na las, panoramę Gdyni i zatokę. Przy tym przyroda otaczająca Małokacką pobudza nie tylko zmysł wzroku. Zapach lasu i rześkie powietrze zachęcają do spędzania czasu blisko natury. Ukojenie zmysłów przynoszą także wnętrza projektu pracowni Akurat, które są niejako ucieleśnieniem słów Deyana Sudjica, który dobry dizajn widzi m.in. jako „tworzenie przedmiotów, które są przyjemne w dotyku i użytkowaniu”.
Osiedle Małokacka jest pochwałą szlachetności i piękna prostoty. Wnętrza koją ciepłem. Naturalne odcienie satynowanej miedzi, która występuje na elewacjach, spójnie komponują się z piękną kolorystyką, w której utrzymane jest wnętrze budynku. Podkreśla to Maciej Ryniewicz, jeden z autorów projektu: „Głównym założeniem projektowym była chęć stworzenia przytulnego, domowego klimatu poprzez przemyślane urozmaicenie dobranych materiałów, tekstur, faktur i elementów wyposażenia. Bezpośrednia bliskość natury została odzwierciedlona we wnętrzach dzięki użyciu ciepłych barw i naturalnych materiałów”.
Dominują tu wysokogatunkowe drewno, surowa miedź, granit, metal, a także starannie dobrane tkaniny i niebanalne tapety. Całość tworzy atmosferę kameralności, intymności i bliskości. Czuć ją już od wejścia. Przestronne lobby z recepcją ze szlachetnego drewna zaprasza do zmysłowego świata wnętrz, gdzie wzornictwo jest obecne, ale nie osacza nachalnością bodźców. Wyważenie środków – widoczne w każdym elemencie projektu – pokazuje siłę przemyślanej i harmonijnej koncepcji projektu. Każdy szczegół jest tu ważnym elementem opowieści, w myśl słów Alaina de Bottona:
„Piękno jest dzieckiem harmonijnych relacji między częściami”.
Niezaprzeczalnie projektantom udało się stworzyć w Małokackiej przytulną, rodzinną przestrzeń, której się ufa. Do dyspozycji mieszkańców są także strefa fitness i wypoczynkowa. Duże przestrzenie przeszklone we wcześniej wymienionej strefie pozwalają się cieszyć widokiem na zieleń. „Projekt zieleni przed budynkiem łączy mieszankę roślinności trawiastej, bylinowej i krzewów. Przy klubie fitness utworzono kameralny taras drewniany, który daje odpoczynek w otoczeniu natury. W wydzielonych ogrodach, otoczonych żywopłotami z zimozielonych krzewów, mieszkańcy mają zapewnioną kameralną przestrzeń prywatną” – mówi architekt zieleni Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz.
Deyan Sudjic pisał w książce „Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?”, że „dizajn to poszukiwanie jakiegoś rodzaju wewnętrznej prawdy i znaczenia”. Inwestycja Małokacka zdaje się być namacalnym dowodem, że można te wartości odnaleźć i hojnie się nimi dzielić z innymi.