Przeczytasz w 3 MIN

Za nami weekend otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W miniony piątek, 25 października br. nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie został oficjalnie otwarty dla zwiedzających. Bogaty program atrakcji towarzyszących uświetnił inaugurację obiektu autorstwa nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Jako partner i przyjaciel muzeum mieliśmy zaszczyt współtworzyć to najbardziej wyczekiwane wydarzenie kulturalne w Polsce ostatniej dekady.

Nowopowstały budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest położony w nowym centrum stolicy, na przecięciu wielu ścieżek miejskich. Znajdujące się w nim przestrzenie pozwolą publiczności na spędzanie wolnego czasu na wiele sposobów: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, aż po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów. To miejsce, którego architektura podkreśla dostępność dla każdego i powołuje do życia przestrzeń integrującą różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze.

- To jest dla nas bardzo ważne, żeby pracować z różnymi społecznościami, żeby być muzeum dostępnym, otwartym na wszystko i na wszystkich. Dlatego też cieszymy się, że możemy budować partnerstwa. To jest dla nas ważne. Jedno z takich partnerstw to jest partnerstwo z Invest Komfort, z którym będziemy rozwijać projekty o tematyce architektonicznej, społecznej, o edukacji architektonicznej. Chcemy opowiadać o wspólnej przestrzeni. Jak ją budować, jak budować jakościową przestrzeń, jak działać razem. Mamy nadzieję, że nam się to uda. A w zasadzie jesteśmy tego pewni - mówi Marta Wójcicka, kierowniczka działu marketingu MSN.

Invest Komfort objął swoim patronatem zarówno bieżącą działalność obiektu, jak i samo otwarcie. Zarówno architektura, jak i wielopłaszczyznowy dialog: ze społecznością, miastem i historią łączy misję Invest Komfort oraz MSN.

- Połączyły nas ambicje architektoniczno-edukacyjne. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak mało co w tym momencie w Polsce, manifestuje swoją fizyczność. A to jest tylko niewielka cząstka jego wartości według nas, bo nasze ambicje nie są stricte fizyczne, i o tym byśmy chcieli więcej rozmawiać, razem budować programy z tym związane. Chcielibyśmy zmierzyć się z tym, jak bardzo może taki budynek z właściwym programem rezonować z otoczeniem, ze społeczeństwem, jak bardzo może być inkluzywny i jak bardzo może tak naprawdę zapraszać – tłumaczy Michał Ciomek, wiceprezes Invest Komfort.

Szczególnym obszarem zainteresowań i wsparcia są wydarzenia wokół architektury i edukacji, podczas których będziemy dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi właśnie architektury i urbanistyki, m.in. w ramach tegorocznej edycji festiwalu „Warszawa w Budowie”. Obejmiemy także specjalny patronat nad spacerami architektonicznymi po nowym budynku. Już dziś zapraszamy na dwie debaty 5 grudnia, o edukacji architektonicznej i o przyszłości do życia w ramach Insight Studio.

Śniadanie otwarcia MSN-u 

Jednym z elementów urozmaiconego programu otwarcia było niedzielne śniadanie Invest Komfort. Z okazji inauguracji nowego obiektu, w Warszawie pojawił się nasz 30-metrowy stół, który wcześniej integrował mieszkańców i najemców lokali Brabanku. Tym razem jednoczył warszawianki i warszawiaków, a także wszystkich gości muzeum. Menu nawiązywało do smaków dzieciństwa i historycznych receptur. A wszystko to nowoczesnym wydaniu zaproponowanym przez kuratorów śniadania: Martę Przybyszewską, znaną z prowadzenia kuchni w stołecznych Sto900, bar Studio oraz Pewnego Razu Cafe, rezydentki Opasłego Tomu czy kopenhaskiej Nomy oraz Macieja Nowickiego, współlaureata prestiżowej nagrody Europa Nostra 2019, wyróżnionego tytułem Szef kuchni tradycyjnej 2019 Gault&Millau Polska. 

- Wszyscy wiemy, że to jest zupełnie inna radość, gdy je się razem. Mieliśmy cztery rzeczy: pierwsza to po prostu kromka dobrego chleba z masłem i z cukrem - wszyscy pamiętamy z dzieciństwa. Następnie – zupa chlebowa, rzecz troszeczkę zapomniana, bo przepis prawie 350-letni. Kolejna to chałka zalana mlekiem, z powidłami śliwkowymi i pieczonym jabłkiem. No i lawasz – jako że całe menu jest obudowane wokół chleba – lawasz ze sporą ilością dodatków, bo są surowe warzywa, ciecierzyca, mus grzybowy i ajwar – wyjaśnia Maciej Nowicki, jeden z kuratorów śniadania. 

W projekt zaangażowały się również Kobiety Wędrowne, które poprzez kulinaria rozwijają miejsce społecznościowe oraz seniorki i seniorzy z Klubu Seniorów Nowoczesnych działającego od lat przy MSN w Warszawie. Przy wspólnym posiłku, nawiązując do dawnych polskich tradycji, spotkało się w trzech turach łącznie 360 osób. 

Na tym jednak nie koniec okazałego świętowania inauguracji obiektu. Przez trzy tygodnie, do 10 listopada, w muzeum odbędzie się łącznie ponad 100 różnorodnych wydarzeń. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym harmonogramem.

Wyszukiwarka
Standard wykończenia move in
Wykończenie wnętrz

Zrealizowane inwestycje
O nas
Kontakt