Śródmieście
Oliwa
Czas tworzy wartość
Opacka. Audiobook
IDEA
Jest niematerialny i bezcenny. Nie można go kupić, lecz można go mieć i od ciebie tylko zależy, czy on biegnie, czy płynie. Czas.
Istnieją w Polsce miejsca, gdzie przekształca się on w wartość, ponieważ dojrzewa szlachetnie. Jednym z nich jest pełna naturalnej elegancji i uroku, owiana tajemnicą Stara Oliwa. W jej sercu powstała właśnie Opacka – wielokrotna zdobywczyni europejskich nagród.
Opacka nie przepisuje historii dzielnicy. Zamiast tego wtapia się w malowniczy krajobraz, czerpiąc z niego inspirację pełną szacunku. To otwiera jej drzwi do współtworzenia lokalnej społeczności i bycia częścią Oliwy, która od dziesiątek lat zachwyca ukształtowaną, nobliwą tożsamością.
- Zaledwie cztery budynki otoczone parkiem ze stawem.
- 12 tysięcy posadzonych roślin reprezentujących 50 gatunków.
- Wytworne wnętrza zatopione w dziennym świetle i ciepłym półmroku.
Opacka jest świadoma swojego wyjątkowego, malowniczego, szlachetnego otoczenia. Czerpie z jego bogatej natury oraz bujnej historii i transformuje te cytaty w miejsce stworzone dla koneserów życia.
Między Potokiem Oliwskim i Archikatedrą
Kompleks rezydencjalny znajduje się na terenie zabytkowych ogrodów klasztornych cystersów w Oliwie i dzielnicy o ponad 800-letniej historii. Jest to miejsce, gdzie współczesność może wplatać się w wiekowe tło tylko wtedy, kiedy tworzy przestrzeń, która z czasem będzie zyskiwać na charakterze i szlachetności. Opacka powstała właśnie z tą myślą.
- W sąsiedztwie wysokiej sztuki: Zamieszkanie tutaj umożliwia codzienne zanurzanie się w świecie klasycznej kultury i awangardowej sztuki. W Parku Oliwskim rozbrzmiewają koncerty poświęcone twórczości Mozarta, a barokowy Pałac Opatów to obecnie Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego. Kusi on możliwością podziwiania dekoracji i kostiumów dokumentujących historię teatru polskiego, jak również dzieł takich mistrzów awangardy, jak Wassily Kandinsky czy Marc Chagall.
- Otuleni zielenią: Sąsiedztwo Lasów Oliwskich, będących częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Potoku Oliwskiego i odnowionego ogrodu klasztornego podkreśla szlachetność tych wyjątkowych, miejskich rezydencji. Bliskość tutejszej natury, wiekowych buków, dębów, olch, to skrząca się barwami scenografia, która sprawia, że spacerem można nazwać każde wyjście z domu, niezależnie od pory roku.
- Miejsce zatrzymane w czasie: Zaciszny i ponadczasowy, bo będący ponad trendami oraz zewnętrznymi wpływami charakter bezpośredniej okolicy pozostaje niezmienny i będzie przekazywany kolejnym pokoleniom. Tutaj czas zdaje się stać w miejscu. Idylliczną codzienność zapewniają mieszkańcom rodzinne piekarnie, których tradycje sięgają 1945 roku, wąskie, brukowane uliczki, wiekowe kamienice oraz pewność, że za oknem zawsze będzie rósł tylko zieleniec.
Autonomiczna, wsłuchana w historię i nagradzana
W Starej Oliwie z szacunkiem podchodzi się do dialogu z historią, uważnie reinterpretując klasyczne wzorce. Taką filozofią kieruje się Opacka – zintegrowana z zastanym krajobrazem, wsłuchuje się w jego dzieje, zachowuje przy tym wyraźną, chociaż nienachalną niezależność.
Śmiało można nazwać ten kompleks apartamentów produktem kolekcjonerskim – powstawał nieśpiesznie, uważnie czerpiąc inspiracje i transformując je w nowy, ale wolny od ostentacji standard. To miejsce, które nie jest kopią zastanych form historycznych. Ono przy pomocy nowoczesnych środków wyrazu zyskało moc wywoływania tych samych, znanych od wieków emocji i odczuć.
- Opacka jest jak Stara Oliwa – kameralna: Dyskretnie ukryty w głębi ogólnodostępnego parku kompleks rezydencjalny tworzą zaledwie cztery budynki. Rozpoczyna się on parkiem o powierzchni ponad 6200 m² i roztacza widok na Archikatedrę Oliwską – można ją podziwiać zasiadając na jednej z nadbrzeżnych ławek. Nastrój sprzyjający odpoczynkowi potęguje dodatkowo odcięcie pasem roślinności od pieszego ruchu oraz przestronne, stapiające się z okoliczną przyrodą tereny między budynkami.
- Dziedzictwo, cytaty i autonomia: Architektura Opackiej, rozumiejąc swój urbanistyczny kontekst, jest wyrazem głębokiego szacunku dla historii dzielnicy. Skośne dachy o łagodnym nachyleniu oraz szklane lukarny nawiązują do stylu oliwskich willi. Kompleks apartamentów harmonijnie wtapia się w otoczenie, lecz jego obecność jest zauważalna dzięki białej i szarej kolorystyce zaczerpniętej z pobliskiego, 400-letniego młyna.
- Architekci-artyści, prestiżowe nagrody: Jakub Bladowski z ROARK Studio oraz Hanna Bialic i Jakub Piórkowski z PB Studio to architekci, którzy nadali Opackiej kolekcjonerskiej unikalności, mistrzowsko połączyli kontrasty, operując historycznym detalem oraz rozwiązaniami zapewniającymi komfort najbardziej wymagającym mieszkańcom. Są uważnymi obserwatorami otoczenia, głęboko zanurzeni w jego przeszłości, opowieści. Dzięki ich determinacji i talentowi Opacka zdobywa dzisiaj ogromne uznanie tak w skali Europy, jak i lokalnie. Potwierdzają to takie wyróżnienia, jak: European Property Award 2022, Budowa Roku 2022 czy Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa w Trójmieście 2022.
Subtelność detali
Wnętrza Opackiej są przesycone zabytkowymi inspiracjami, które jednak wykształciły własny, spójny język architektoniczny. Charakterystycznym elementem jest miedź – metal, który z godnością starzeje się, na zewnątrz harmonizując z ochrową paletą dachów zabytkowych willi oraz cegłą romańsko-gotyckiej Archikatedry Oliwskiej. W przestrzeniach wspólnych uwagę przyciągają żyrandole, które formą nawiązują do słynnych na całym świecie katedralnych organowych piszczałek.
W przestrzeniach komunikacyjnych dominuje szlachetny marmur o szarej tonacji, przecinany eleganckimi, pionowymi liniami. Balustrada, niczym wstęga, pnie się od parteru aż po szczyt, dodając dynamizmu. Portale drzwiowe z orzechowego drewna, zdobione delikatnymi miedzianymi akcentami, emanują ciepłem i wyrafinowaniem. To zestawienie materiałów i detali nie tylko przyciąga wzrok. Tworzy też przestrzeń, która jest kwintesencją ponadczasowej elegancji – wolnej od trendów, a bliskiej oliwskiej tradycji.
- Niepowtarzalny styl: Wnętrza Opackiej wypełnia intrygująca faktura betonu architektonicznego, odkrywana poprzez skomplikowany proces wypłukiwania wierzchniej warstwy, aż do odsłonięcia bazaltowego kruszywa. Surowość betonu została otulona ciepłem orzechowego drewna, miękkimi tkaninami i satynowymi tapetami, budując miejsce pełne zarówno kontrastów, jak i harmonii. Inspirowane oliwskimi sztukateriami rzeźby i płaskorzeźby Aleksandry Józefów, są dopełnieniem tej misternej aranżacji, dodając jej artystycznego wyrafinowania.
- Magnetyzująca gra świateł: Opacka jest jak 5. symfonia Szostakowicza pod batutą Bernsteina – zachwyca spójnością i intryguje jej złamaniami. Te szlachetne wnętrza wypełnione są subtelną grą świateł, osiągniętą dzięki zastosowaniu barwionego szkła, które nawiązuje do katedralnych witraży. W ten sposób, w doświetloną naturalnym światłem przestrzeń, wprowadzono nastrój głębokiego, ale inspirującego spokoju. Charakterystyczne dla wiekowych oliwskich domów jest przecież operowanie ciepłym półmrokiem, obecnym w strefach dostępnych wyłącznie mieszkańcom, co tworzy atmosferę wyrafinowanej intymności.
- Odprężenie dla wymagających: Do dyspozycji posiadaczy apartamentów jest stylowy salon klubowy z przestronnymi sofami, zaprojektowanym na specjalne zamówienie stołem bilardowym oraz wysokiej klasy sprzętem audio. Meble z ciemnego drewna orzechowego, inspirowane tradycyjnym wystrojem lokalnych domów, zyskały nowoczesną interpretację – zamiast ciężkich konstrukcji, oferują modernistyczną funkcjonalność. Dodatkowo wszyscy mogą korzystać z profesjonalnie wyposażonej strefy fitness oraz luksusowych saun: fińskiej i parowej, oferujących wieczorny relaks bądź poranne pobudzenie.
Ogrody Opactwa w XXI wieku
Zieleń otaczająca i wypełniająca kompleks została zaprojektowana z klasztornym pietyzmem, gdzie każdy szczegół odzwierciedla wiekową historię Oliwy i czerpie inspirację z dawnych ogrodów Opactwa. Invest Komfort zrewitalizował imponujące 6200 metrów kwadratowych terenu, z wyjątkową starannością odtwarzając staw, który w ciepłe dni oferuje mieszkańcom naturalne, przyjemne orzeźwienie. Ta przestrzeń, z jej elegancką zielenią, stawem i historycznymi akcentami tworzy miejsce do życia, które wraz z upływającym czasem będzie tylko piękniało, szlachetniało i zyskiwało na wartości.
- Zieleń, która po latach powraca na swoje dawne miejsce: Małgorzata Sobótka, architektka krajobrazu ze Studia Krajobraz, zadbała nie tylko o różnorodność gatunkową roślin otaczających Opacką. Zagłębiając się w naturalną historię tego miejsca, zdołała jej przywrócić roślinność uprawianą niegdyś przez cystersów. W parku ze stawem i aleją z ławkami zasadzono ponad 50 gatunków roślin – wiele pamięta tę ziemię sprzed wieków.
- Miejsce dobrego czasu: Centrum kompleksu jest zatopione w roślinności patio, które zielonym kaskadami prowadzi do ukrytych przestrzeni wspólnych. Komfortowe, drewniane leżaki oraz organiczny plac zabaw umożliwiają dorosłym cieszenie się bujną przyrodą, śpiewem ptaków, podczas gdy dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność.
- Wszystkie ścieżki prowadzą wzrok do Archikatedry Oliwskiej: Aleje okalające Opacką wykorzystują angielskie założenia parkowe i są zaprojektowane tak, aby posiadacze apartamentów z każdego punktu mogli podziwiać górującą nad okolicą romańsko-gotycką archikatedrą. Krótki spacer wystarczy, aby móc wypoczywać w cieniu światowej klasy zabytków, cieszyć się widokami, które nigdy nie zostaną zmienione, bo są jak cała Stara Oliwa – ponadczasowe.
Nagrody
Udogodnienia
Sala klubowa ze stołem do bilardu
Sauna sucha i mokra
Strefa fitness
Strefa relaksu
Zielone patio
Plac zabaw
REALIZACJA
ARCHITEKTURA
Apartamenty w parku
Integralną częścią inwestycji jest rozległy park o powierzchni 5000 m2, który powstał na zrewitalizowanych terenach pocysterskiego klasztoru. To urokliwe i bardzo klimatyczne miejsce zachęca do codziennych spacerów. Bieg ścieżek wzdłuż osi widokowej eksponuje panoramę ze słynną na całym świecie Archikatedrą.
Parkowa zieleń
Od zgiełku miejskiej aglomeracji Opacką oddziela niespotykana wprost ilość zieleni, zapewniając jej mieszkańcom ciszę i spokój.
Szlachetna miedź
Charakterystyczna dla inwestycji jest wszechobecna miedź, która współgrając z paletą naturalnych materiałów zastosowanych w klimatycznych wnętrzach, z czasem nabiera szlachetnej patyny.
Inspirowana historią
Opacka to cztery kameralne budynki i tylko 51 apartamentów. Ich architekturę cechuje szacunek dla historii dzielnicy; skośne dachy, lukarny na ostatniej kondygnacji twórczo interpretują zabudowę starej Oliwy.
Cisza i spokój
Ukryte wśród zieleni kameralne patio zapewnia mieszkańcom Opackiej chwile prywatności, gdzie z dala od ciekawskich spojrzeń można odpocząć i się zrelaksować.
Malowane światłem
Przeszklenia na całej wysokości budynków zacierają granicę między przytulnym wnętrzem a zieloną przestrzenią zewnętrzną, zapewniając przy tym optymalne doświetlenie. Warto podkreślić, żeapartamenty na ostatniej kondygnacji mają ponadstandardową wysokość od 3,05 m do 4,20 m.
WNĘTRZA
Części wspólne
Utrzymane są w stylistyce klasycznej elegancji. W wykończeniu dominują kamień, miedź, szlachetne drewno, marmur i szkło - co stanowi odniesienie do dawnej, historycznej zabudowy Starej Oliwy. We wszystkich architektonicznych detalach inwestycji Opacka widać niezwykłej klasy rzemiosło lokalnych stolarzy, kamieniarzy i szklarzy. Ich rękodzieło przekłada się na wysoki standard wykończenia wnętrz, który docenią prawdziwi koneserzy piękna.
Udogodnienia
Strefa wellness
Po seansie w saunie warto skorzystać ze strefy relaksu, gdzie dyskretny półmrok i wygodne szezlongi pozwalają w pełni się wyciszyć i odpocząć.
Sala klubowa
Przestrzeń rekreacyjna to miejsce, w którym możesz zorganizować rodzinną uroczystość lub spędzić wieczór ze znajomymi. Ta komfortowa, prywatna strefa została wyposażona w bilard i wysokiej klasy sprzęt Hi-fi. Miło zaskoczy Cię tutaj przytulna atmosfera i poczucie prywatności.
Klasyczna elegancja
W wykończeniu wnętrz części wspólnych dominują kamień, szlachetne drewno, marmur i szkło - co stanowi odniesienie do dawnej, historycznej zabudowy Starej Oliwy. We wszystkich architektonicznych detalach inwestycji Opacka widać niezwykłej klasy rzemiosło lokalnych stolarzy, kamieniarzy i szklarzy. To wszystko buduje atmosferę klasy i dobrego stylu.
Sztuka życia
Dopracowane z największym pietyzmem wnętrza stanowią idealne tło dla prawdziwych dzieł sztuki. Specjalnie na potrzeby Opackiej trójmiejska artystka - Aleksandra Józefów, zainspirowana historią tego miejsca, stworzyła płaskorzeźbę, które została odpowiednio wyeksponowana w częściach wspólnych inwestycji. Dzięki temu mieszkańcy Opackiej mają codzienny kontakt ze sztuką.
Aktywna codzienność
Prywatna, tylko do użytku mieszkańców, w pełni wyposażona sala fitness, zaprasza do codziennej aktywności. W dobrze zaprojektowanym wnętrzu łatwiej jest zadbać o siebie i utrzymać dobrą formę.
WYSZUKIWARKA
Dostępny
Sprzedany
Kliknij w budynek by znaleźć dostępne apartamenty